Plungė-Sudargas

1. Oginskio rūmai

Kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmai Plungėje – vieni iš gražiausių XIX a. architektūrinių statinių Lietuvoje. Pastatai pastatyti mišraus stiliaus 58,3 ha parke, rūmų stogą puošia 22 antikinės skulptūros, o dėl savo didingumo ir grožio rūmai vadinami „Žemaitijos Versaliu“.

2. Plungės dvaro sodybos laikrodinė-oranžerija

Laikrodinė-oranžerija – seniausias išlikęs dvaro statinys ir seniausias mūrinis pastatas Plungėje. 1846 metais pastatyta laikrodinė, manoma, yra miniatiūrinė Palazzo Vecchio rūmų Florencijoje kopija. Laikrodinėje savo patalpas turėjo dvaro sodininkas ir laikrodininkas.

3. Gandingos piliakalnis

Gandinga praeityje garsėjo patogia gynybine padėtimi. Gandingos kūrimosi pradmenys, kaip ir vietovardžio kilmė, glaudžiai susiję su žemaičių etnogeneze ir kadaise čia gyvenusiais kuršiais. Už papilio, 4 ha plote, yra papėdės gyvenvietė.

4. Biržuvėnų dvaras

Biržuvėnai rašytiniuose šaltiniuose paminėti 1253 m. XV a. buvo įkurtas ir stambus karališkasis dvaras. Bėgant laikmečiams, savininkai keitėsi, tačiau grafams Gorskiams, dvaras priklausė iki 1940 metų. Pati dvaro sodyba skaičiuoja beveik 300 metų.

5. Biržuvėnų Laumės pėda

Tai mišku apaugusi griova, atsiradusi šaltiniui plaunant Virvytės šlaitą. Vietovė įrodo, kad žmonės čia gyveno jau labai seniai, kadangi jos pavadinime įamžintas senovės lietuvių pagonių garbintos miškų deivės Laumės vardas. Į nedidelį vandens baseinėlį iš medžiais apaugusio kalno papėdės teka šaltinis.

6. Luokės Visų Šventųjų bažnyčia

Pirmoji bažnyčia pastatyta 1416 metais. Nauja bažnyčia buvo pastatyta XVII a. pirmoje pusėje, 1675 metais buvo perstatyta, o dar po šimto metų buvo pastatyta nauja Visų Šventųjų bažnyčia. 1888 metais pristatyta zakristija. Bažnyčia medinė, liaudies architektūros formų, kryžminio plano, vienanavė, su bokšteliu.

7. Šatrijos kalnas

Šatrijos kalnas stūkso šiauriniame kalvyno kampe, todėl aplinkui plytinti plynaukštė sustiprina aukščio įspūdį. Nuo apžvalgos aikštelės matosi Girgždūtės, Sprūdės, Medvėgalio piliakalniai, Žąsūgalos, Žiograkalnio, Kietkalnio kalnai, Užventis, Upyna, Luokė, Telšiai ir kt.

8. Medvėgalio kalnas

Pietvakarių papėdėje, 2 ha plote, yra papėdės gyvenvietė, kurioje rasta grublėtos keramikos. Piliakalnis apardytas arimų, aikštelė dirvonuoja, šlaitai apaugę lapuočiais. Minima, kad 1316 metais čia stovėjo Medvėgalio pilis.

9. Bilionių piliakalnis

Piliakalnis priskiriamas karų su kryžiuočiais laikotarpiui. Dėl ryškiai matomų piliakalnio gynybinių įtvirtinimų liekanų jis primena laiptuotą piramidę. Pietiniame kalvos šlaite yra gausus kultūrinis sluoksnis – rasta lipdytos keramikos gruoblėtu paviršiumi.

10. Aukštagirės apžvalgos bokštas

15 m aukščio apžvalgos bokštas stovi ant kalnelio, tačiau nuo jo neatsiveria joks vaizdas – aplink augantys medžiai praaugę bokštą.

11. Sudargo piliakalniai

Sudargo vieta – aukščiausia Šakių rajono vieta, jų šlaitai iškilę iki 40 m virš Nemuno. Sudargo piliakalnių kompleksą sudaro penki piliakalniai, išsidėstę palei upės tėkmę iš rytų į vakarus maždaug vieno kilometro atstumu.

dalintis:

Share on facebook
Facebook
Share on email
El. paštas
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pinterest
Pinterest

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *